Przepisem, który opisuje przestępstwo spowodowania wypadku drogowego jest przepis art. 177 kodeksu karnego:
„§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157, § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”
Czy wypadek drogowy zawsze jest przestępstwem?
Nie każdy wypadek jest przestępstwem. Element decydujący o zakwalifikowaniu wypadku jako przestępstwo to jego skutek, czyli obrażenia odniesione przez osobą poszkodowaną. Muszą to być obrażenia naruszające czynności narządu w ciele lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż tydzień. Jeśli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawcy wypadku grozi odpowiednio wyższa sankcja karna (art. 177 § 2 k.k.).
Często występujące kolizje drogowe, nawet te wyglądające dość groźnie, w których odniesione przez inne osoby obrażenia są stosunkowo niegroźne, traktowane są zazwyczaj jako wykroczenia. Oczywiście nie wyklucza to możliwości ubiegania się o odszkodowanie za doznane straty.
Wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – art. 177 § 2 k.k
Cięższy wariant wypadku komunikacyjnego to sytuacja, w wyniku której dochodzi do śmierci innej osoby lub do wywołania u niej „ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” (pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub wywołanie innego ciężkiego kalectwa, choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.)
Popełnienie czynu z art. 177 § 2 k.k. zagrożone jest karą pobawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Art. 177 § 1 k.k. – spowodowanie uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku komunikacyjnego
Łagodniejsza forma przestępstwa spowodowania wypadku komunikacyjnego obejmuje te wypadki drogowe, które wywołały obrażenia trwające powyżej 7 dni u innej osoby niż sam sprawca, lecz nie na tyle poważne by można by było je zakwalifikować jako „ciężkie”. Do tej grupy zaliczać się będą na przykład złamania, skręcenia, zwichnięcia oraz czasowe niedowłady kończyn.
Czyny tego typu również zagrożone są karą pozbawienia wolności – lecz jedynie do lat 3 i bez dolnej granicy kary.
0 komentarzy