Regulatorem składu sądu jest kodeks postępowania karnego. Podstawowa zasada głosi, że sprawy są rozstrzygane przez sąd, przez jednego sędziego zawodowego – na każdej z rozpraw znajduje się wyłącznie jeden sędzia (art.28 k.p.k.). Zasada ta dotyczy sądów rejonowych, tzw. pierwszej instancji. W przypadku spraw o zbrodnię (tj. przestępstwo grożące karą ponad 3 lat więzienia), w sądach rejonowych rozstrzyga sędzia zawodowy oraz dwóch ławników. Jedynym odstępstwem są przestępstwa, za które grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. O nich rozstrzyga dwóch sędziów zawodowych oraz trzech ławników.
Zdarzają się jednak sytuacje trudniejsze, bardziej skomplikowane. Przy takich sprawach kodeks zezwala na rozstrzygnięcie o sprawie prze trzech sędziów zawodowych.
Inaczej sytuacja wygląda po apelacji. W sądach tzw. Drugiej instancji sąd zawsze obraduje w składzie trzyosobowym, składającym się z trzech sędziów zawodowych. Jedynym wyjątkiem są sprawy skazujące oskarżonego na karę dożywocia – wówczas rozstrzyga o sprawie pięciu sędziów zawodowych. Dotyczy to rozpraw sądowych.
Podczas posiedzeń w obradach bierze udział jeden sędzia zawodowy (w sądach pierwszej i drugiej instancji) lub trzech sędziów zawodowych (Sąd Apelacyjny oraz Sąd Najwyższy).
W sprawach o pobicie, wg. powyższych zasad, sprawę rozpatrywać będzie jeden sędzia zawodowy.
0 komentarzy