Sprawa o pobicie – jaki będzie skład sądu na rozprawie?

Data: 31 sierpnia 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

sprawa o pobicie skład sąduRegulatorem składu sądu jest kodeks postępowania karnego. Podstawowa zasada głosi, że sprawy są rozstrzygane przez sąd, przez jednego sędziego zawodowego – na każdej z rozpraw znajduje się wyłącznie jeden sędzia (art.28 k.p.k.). Zasada ta dotyczy sądów rejonowych, tzw. pierwszej instancji. W przypadku spraw o zbrodnię (tj. przestępstwo grożące karą ponad 3 lat więzienia), w sądach rejonowych rozstrzyga sędzia zawodowy oraz dwóch ławników. Jedynym odstępstwem są przestępstwa, za które grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. O nich rozstrzyga dwóch sędziów zawodowych oraz trzech ławników.

Zdarzają się jednak sytuacje trudniejsze, bardziej skomplikowane. Przy takich sprawach kodeks zezwala na rozstrzygnięcie o sprawie prze trzech sędziów zawodowych.

Inaczej sytuacja wygląda po apelacji. W sądach tzw. Drugiej instancji sąd zawsze obraduje w składzie trzyosobowym, składającym się z trzech sędziów zawodowych. Jedynym wyjątkiem są sprawy skazujące oskarżonego na karę dożywocia – wówczas rozstrzyga o sprawie pięciu sędziów zawodowych. Dotyczy to rozpraw sądowych.

Podczas posiedzeń w obradach bierze udział jeden sędzia zawodowy (w sądach pierwszej i drugiej instancji) lub trzech sędziów zawodowych (Sąd Apelacyjny oraz Sąd Najwyższy).

W sprawach o pobicie, wg. powyższych zasad, sprawę rozpatrywać będzie jeden sędzia zawodowy.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *