Sprawa karna – dlaczego potrzebujemy adwokata?

Data: 14 maja 2020

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Doświadczony adwokat posiadający odpowiednie podejście do spraw karnych, w większości przypadków okazuje się bezcennym wsparciem dla swojego klienta. Poszukując specjalisty od prawa karnego i chcąc mu powierzyć pełnomocnictwo w czasie rozprawy sądowej, powinno się wybierać spośród wiarygodnych i kompetentnych kancelarii. Gdy nie mamy kontaktu do adwokata z polecenia, warto wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „sprawy karne adwokat Warszawa”. Jeśli mamy jakiekolwiek obiekcje, warto także zweryfikować prawnika w rejestrze adwokatów, aby mieć pewność co do jego osoby.

Dlaczego potrzebny jest nam adwokat?

Korzystanie z usług sprawdzonego adwokata podczas sprawy karnej jest wręcz naszym obowiązkiem, ponieważ jedynie wtedy:

  • unikamy podjęcia złych decyzji, skutkujących poważnymi konsekwencjami
  • właściwie definiujemy wymagane dowody w naszej sprawie
  • możemy wynegocjować lepsze warunki dobrowolnego poddania się karze
  • możemy sprawnie odwoływać się od decyzji organów ścigania, z którymi się nie zgadzamy
  • mamy pewność o poprawności złożonych wniosków o umorzenie postępowania, czy uniewinnienie, jeśli okoliczności sprawy za tym przemawiają.
  • oszczędzamy czas i nerwy

Kiedy skontaktować się z adwokatem?

Najlepiej skontaktować się z wybraną kancelarią adwokacką od razu po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie jako osoba podejrzana, w wypadku gdy otrzymamy informacje o tym, że przeciwko nam może zostać wszczęte postępowanie lub kiedy zostaniemy zatrzymani. Adwokat powinien być wprowadzony w sprawę od samego początku. Tym samym znacznie niweluje się ryzyko popełnienia błędów, nawet nieświadomie. Umożliwi to także właściwe przygotowanie taktyki do danej sytuacji oraz sprawi, że obrona będzie bardziej efektywna.

Upoważnienie dla adwokata

Adwokat powinien otrzymać upoważnienie do obrony z podpisem klienta, bądź innej osoby. Dzieje się tak w przypadku gdy jesteśmy pozbawieni wolności, bądź tymczasowo aresztowani. Wówczas adwokat może już oficjalnie zostać naszym obrońcą oraz kontaktować się z właściwą jednostką policji czy prokuratury. Może się już także zapoznać ze wszystkimi aktami sprawy, dokonując odpowiedniej analizy. Istotny jest też fakt, że adwokat będzie na bieżąco informowany przez organy ścigania o terminach oraz rodzajach czynności, które będą podejmowane w tej konkretnej sprawie. Prawnik będzie też dopuszczony do udziału w czynnościach przesłuchania w charakterze obrońcy, może zadawać pytania i dbać o to by czynności przebiegły w zgodzie ze wszystkimi procedurami.

Potrzebujesz pomocy adwokata?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej: +48 500 427 274

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *