Podczas trwania związku małżeńskiego małżonkowie są zobowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny, którą założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać nie tylko na finansowaniu pewnych elementów, ale również na osobistych staraniach o wychowanie dzieci czy na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. W przypadku, gdy jeden z małżonków od tych obowiązków się uchyla, sąd może zobowiązać go do zaspokajania potrzeb rodziny poprzez wpłacanie co miesiąc określonej kwoty. Może także nakazać wypłatę jego wynagrodzenia drugiemu z małżonków.
Z kolei zasądzenie po rozwodzie alimentów na rzecz danego małżonka zależy od jego sytuacji osobistej i majątkowej oraz od sytuacji drugiej ze stron. Nie bez znaczenia jest również to, kto odpowiada za rozpad pożycia małżeńskiego.
Na mocy art. 60 par. 2 k.r.o. kiedy jeden z małżonków został uznany za winnego rozkładu pożycia, a rozwód prowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na prośbę małżonka niewinnego może orzec, że małżonek winny zobowiązany jest do zaspokajania w odpowiednim zakresie usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego.
Okazuje się więc, że obowiązek alimentacyjny może zostać wprowadzony kiedy zostaną spełnione następujące przesłanki:
- jeden z małżonków został uznanym za wyłącznie winnego rozkładu związku małżeńskiego,
- rozwód prowadzi do znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej małżonka niewinnego.
Przy czym pogorszenie się sytuacji materialnej małżonka niewinnego może nastąpić nawet po kilku latach od momentu orzeczenia rozwodu.
Zgodnie z art. 60 par. 1 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego i który znalazł się w niedostatku, może zażądać od drugiego małżonka dostarczania mu środków utrzymania w zakresie, który odpowiada jego usprawiedliwionym potrzebom i możliwościom zarobkowym osoby zobowiązanej.
W tej sytuacji obowiązek alimentacyjny jest uzależniony od spełnienia następujących przesłanek:
- związek małżeński został rozwiązany bez orzekania o winie lub z winy obu małżonków,
- małżonek, który ubiega się o alimenty znajduje się w niedostatku, a więc nie może samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części.
Obowiązek płacenia alimentów małżonkowi rozwiedzionemu kończy się w przypadku zawarcia przez niego nowego małżeństwa. Kiedy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozpadu małżeństwa, to obowiązek alimentacyjny kończy się z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sąd z uwagi na wyjątkowe okoliczności na wniosek osoby uprawnionej przedłuży ten termin (art. 60 par. 3 k.r.o.).
Obowiązek alimentacyjny wygasa więc zawsze w przypadku zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego związku małżeńskiego. Kiedy rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, obowiązek ten wygasa po 5 latach od chwili orzeczenia o rozwodzie.
Gdy zobowiązanym do płacenia alimentów małżonkowi rozwiedzionemu jest małżonek uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego to obowiązek ten nie jest ograniczony terminem. Ma to miejsce w przypadku rozwodów orzeczonych z wyłącznej winy jednego małżonka lub z winy obu stron.
Zobacz też:
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback