Resort finansów tworzy portal dla dłużników, który ruszy w przyszłym roku

Data: 26 sierpnia 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Już niedługo fiskus ujawni dane firm i osób fizycznych, które zalegają z zapłatą podatku w wysokości minimum 5 tysięcy złotych.

Resort finansów pracuje nad nowym portalem. Będzie na nim można sprawdzić czy dany partner handlowy lub kontrahent płaci regularnie podatki, ZUS i inne opłaty np. mandaty. Rejestr Należności Publicznych będzie działać od przyszłego roku. Znajdą się w nim dłużnicy, których łączna zaległość z odsetkami będzie przekraczać kwotę 5 tysięcy złotych. Celem nowego rejestru jest zwiększenie bezpieczeństwa w kontaktach biznesowych.

Portal ma zmobilizować dłużników do dobrowolnej zapłaty zaległości bez konieczności rozpoczynania egzekucji. Jednak nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie można skorzystać z rejestru. Szczegóły zostaną określone w rozporządzeniu.

W rejestrze będzie można sprawdzać tych, którzy się na to zgodzą. Dana firma zyska więc dostęp do danych o kontrahencie, jeśli ten przekaże jej pisemne upoważnienie, które będzie ważne 60 dni.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *