Punkty karne dla kierowców – zmiany od czerwca 2018 roku

Data: 14 lutego 2018

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Od 4 czerwca 2018 roku dojdzie do zmian w kodeksie ruchu drogowego. Nastąpi kilka poważnych zmian, jeśli chodzi o punkty karne, w szczególności o limity i skutki osiągnięcia tych limitów.

Zmianie ulegnie system rozliczania punktów karnych. Obecnie, po osiągnięciu 24 punktów karnych (młodzi kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok – po osiągnięciu 20 punktów) odbierane jest prawo jazdy i trzeba ponownie zdać egzamin z pozytywnym skutkiem (młodzi kierowcy muszą dodatkowo odbyć kurs).

Od 4 czerwca 2018 r. kierowca, który zbierze 24 punkty nie straci prawa jazdy (zniknie też podział na doświadczonych i niedoświadczonych kierowców, wszystkich obowiązywać będzie równy limit 24 punktów). Zamiast tego kierowca zostanie wysłany przez starostę na kurs reedukacyjny. Kurs będzie płatny, będzie miał formę warsztatów, trwał będzie 28 godzin i będzie przeprowadzany w WORD-ach. Zaświadczenie o ukończeniu kursu trzeba będzie dostarczyć do starosty w ciągu 6 tygodni od dnia otrzymania decyzji o skierowaniu na kurs.

W sytuacji, gdy kierowca w ciągu 5 lat od ukończenia kursu ponownie zbierze 24 punkty nie będzie już mógł ponownie wziąć udziału w kursie. Straci wówczas prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Dopiero gdy kierowca skierowany na kurs nie przystąpi do niego, zostanie mu odebrane prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Do 3 czerwca br. kierowcy (z wyjątkiem młodych kierowców) mogą redukować liczbę uzyskanych punktów poprzez specjalne szkolenia w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. W ten sposób można usunąć do 6 punktów karnych, jednakże nie częściej niż raz na pół roku. Po tej dacie taka możliwość zostanie zlikwidowana.

Od 4 czerwca kierowca otrzyma nie więcej niż 10 punktów za jednym razem, nawet gdy suma punktów za poszczególne wykroczenia przekroczy tę liczbę.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze

Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze (DPK) przez osobę oskarżoną. Dzięki...

Komentarze

1 komentarz

  1. …a jak z kasowaniem punktów po 1 roku od przewiniwnia, dalej normalnie sie kasują ?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.