Punkty karne dla kierowców – zmiany od czerwca 2018 roku

Data: 14 lutego 2018

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Od 4 czerwca 2018 roku dojdzie do zmian w kodeksie ruchu drogowego. Nastąpi kilka poważnych zmian, jeśli chodzi o punkty karne, w szczególności o limity i skutki osiągnięcia tych limitów.

Zmianie ulegnie system rozliczania punktów karnych. Obecnie, po osiągnięciu 24 punktów karnych (młodzi kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok – po osiągnięciu 20 punktów) odbierane jest prawo jazdy i trzeba ponownie zdać egzamin z pozytywnym skutkiem (młodzi kierowcy muszą dodatkowo odbyć kurs).

Od 4 czerwca 2018 r. kierowca, który zbierze 24 punkty nie straci prawa jazdy (zniknie też podział na doświadczonych i niedoświadczonych kierowców, wszystkich obowiązywać będzie równy limit 24 punktów). Zamiast tego kierowca zostanie wysłany przez starostę na kurs reedukacyjny. Kurs będzie płatny, będzie miał formę warsztatów, trwał będzie 28 godzin i będzie przeprowadzany w WORD-ach. Zaświadczenie o ukończeniu kursu trzeba będzie dostarczyć do starosty w ciągu 6 tygodni od dnia otrzymania decyzji o skierowaniu na kurs.

W sytuacji, gdy kierowca w ciągu 5 lat od ukończenia kursu ponownie zbierze 24 punkty nie będzie już mógł ponownie wziąć udziału w kursie. Straci wówczas prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Dopiero gdy kierowca skierowany na kurs nie przystąpi do niego, zostanie mu odebrane prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Do 3 czerwca br. kierowcy (z wyjątkiem młodych kierowców) mogą redukować liczbę uzyskanych punktów poprzez specjalne szkolenia w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. W ten sposób można usunąć do 6 punktów karnych, jednakże nie częściej niż raz na pół roku. Po tej dacie taka możliwość zostanie zlikwidowana.

Od 4 czerwca kierowca otrzyma nie więcej niż 10 punktów za jednym razem, nawet gdy suma punktów za poszczególne wykroczenia przekroczy tę liczbę.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Dobrowolne poddanie się karze

Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze (DPK) przez osobę oskarżoną. Dzięki...

Komentarze

1 komentarz

  1. …a jak z kasowaniem punktów po 1 roku od przewiniwnia, dalej normalnie sie kasują ?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *