Nowy taryfikator – od 1 stycznia 2022 roku wyższe kary dla kierowców

Data: 31 grudnia 2021

l

Opublikowane przez: admin

Nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe przewiduje bardzo wysokie kary za przewinienia popełnione w trakcie jazdy. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h trzeba będzie zapłacić minimum 800 złotych. W przypadku przekroczenia prędkości o ponad 70 km/h będzie to nawet 2500 złotych. Grzywna wynieść może natomiast 30 tysięcy złotych.

Wykroczenia na drogach będą słono kosztować

Zmiany dla kierowców będą bardzo dotkliwe. Taryfikator, który obowiązywać będzie od 1 stycznia 2022 roku, wprowadza bowiem surowe kary finansowe za wykroczenia, które dotychczas nie kosztowały tak dużo. Za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h będzie grozić mandat w wysokości 2500 złotych. Nowością jest także to, że za przekroczenia prędkości od 10 do 30 km/h wartość mandatu rośnie co 5 km/h.

Maksymalny mandat za przekroczenie prędkości od nowego roku wynosić będzie 2500 złotych. Jednak policjant skierować może sprawę również do sądu. Tam kara wynieść może nawet 30 tysięcy złotych. Rośnie bowiem maksymalna wysokość grzywny z 5 do właśnie 30 tysięcy złotych. Od 1 stycznia wzrośnie też mandat za rozmowę telefoniczną w czasie jazdy. Wynosić będzie 500 złotych.

Większa ilość punktów karnych za wykroczenia

Już wkrótce kierowcy za szybką jazdę bądź wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych dostaną nie 10 a 15 punktów karnych. Będą się one kasować dopiero po upływie dwóch lat od momentu opłacenia mandatu. Nie będzie już możliwości kasowania punktów karnych na skutek udziału w szkoleniach.

Dodatkowo od liczby punktów karnych zależeć może wysokość składki OC. Ubezpieczyciele będą bowiem mieli wgląd w wykaz wykroczeń i kar, które otrzymują kierowcy.

Od 1 stycznia 2022 roku 15 punktów karnych otrzymać będzie można np. za:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
  • niezatrzymanie się do kontroli
  • ominięcie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszemu na pasach
  • przekroczenie w terenie zabudowanym dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h

Maksymalna grzywna 30 tysięcy złotych

Za wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania grozić będzie grzywna w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych. Kara grzywny, aresztu lub ograniczenia prędkości przewidziana jest za jazdę bez prawa jazdy po drodze publicznej, w strefie ruchu czy w strefie zamieszkania. Podobnie będzie w przypadku prowadzenia pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Kara minimum 3 tysięcy złotych grozić będzie za niezachowanie odpowiedniej ostrożności bądź spowodowanie zagrożenia po spożyciu alkoholu. Podobnie będzie w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzaniu na przejściu na pieszych.

Nowe przepisy mają ponadto usprawnić uzyskiwanie renty wypłacanej osobom najbliższym ofiar wypadków drogowych przez sprawców umyślnych przestępstw ze skutkiem śmiertelnym.

Prezydent podpisał zmiany w grudniu 2021 roku

Sejm nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw uchwalił 29 października, a 2 grudnia rozpatrzył poprawki Senatu, które zostały do niej wniesione. 13 grudnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez admin

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *