Niesłuszne zatrzymanie a odszkodowanie

Data: 10 listopada 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

niesluszne zatrzymanie a odszkodowanie-minPrawo do odszkodowania za niesłusznie odbywaną karę czy niesłuszne aresztowanie to kwestia, która nie budzi większych wątpliwości. Co jednak z osobami, które zostały niesłusznie zatrzymane na 72 godziny? Polskie prawo przewiduje i taką sytuację, co jest opisane szerzej w art. 551 par. 4 Kodeksu postępowania karnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje także na skutek niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania czy zatrzymania. W tym wypadku konieczne jest wykazanie niesłuszności takiego zatrzymania. Niewątpliwie niesłuszne to zatrzymanie, które powoduje dolegliwości, jakich dana osoba nie powinna ponieść. Przykładem jest zatrzymanie bez żadnego istotnego powodu.

Nie wszystkie sytuacje są jednak czarno-białe. Sąd w tym przypadku ocenia ową niesłuszność z punktu widzenia ostatecznego rozstrzygnięcia w danej sprawie. Taka decyzja jest więc podejmowana dopiero po zakończeniu postępowania. Rozwiązanie to ma skłaniać organy ścigania do rozważnego zatrzymywania osób podejrzanych, tak aby uniknąć zbyt pochopnych decyzji.

W razie uznania zatrzymania za niewątpliwie niesłuszne, osobie zatrzymanej przysługuje żądanie odszkodowania, które ma wyrównać to, co z majątku zatrzymanego ubyło na skutek zatrzymania. Taka osoba może się też ubiegać o zadośćuczynienie, które ma za zadanie zrekompensować krzywdę wyrządzoną poprzez niesłuszne zatrzymanie.

Z uwagi na krótki czas zatrzymania, kwoty z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia są w tym przypadku znacznie niższe niż w sytuacji niesłusznego skazania.

Opublikowane przez Kancelaria

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *