Nieodpowiednie zachowanie podczas demonstracji – z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć?

Data: 6 sierpnia 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Każdy uczestnik zgromadzenia publicznego powinien zachowywać się w sposób odpowiedzialny. Za skrajnie nieodpowiednie zachowanie w czasie manifestacji można nawet trafić za kratki.

W przypadku zgromadzeń trzeba zachować ostrożność, bo w takich warunków o konflikt z prawem nietrudno. Za znieważanie słowne czy na transparencie można dostać 2 lata więzienia, a 3 za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Kara 5 lat więzienia grozi za spowodowanie urazu trwającego dłużej niż 7 dni.

Demonstranci stosunkowo często dopuszczają się wykroczeń. Do nich według art. 63a kodeksu wykroczeń, zalicza się umieszczanie plakatów i afiszów w miejscu publicznym bez zgody jego zarządcy. Takie wykroczenie na ogół karane jest grzywną w wysokości od 20 do 5000 złotych. O wysokości grzywny decyduje sąd. Zamiast tego może on zasądzić karę ograniczenia wolności na miesiąc lub areszt od 5 do 30 dni.

Na demonstracjach może dojść również do naruszenia nietykalności cielesnej bez uszkodzenia ciała, co określa art. 217 par. 1 kodeksu karnego. Poszkodowany może wówczas złożyć prywatny akt oskarżenia, za który trzeba uiścić opłatę w wysokości 300 zł. Wysokość grzywny dla sprawcy waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Czasami sąd może nakazać kilkumiesięczną karę więzienia.

Podczas demonstracji często dochodzi do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego np. policjanta czy strażnika miejskiego będącego na służbie. To przestępstwo ścigane urzędu, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Można też otrzymać grzywnę w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Za doprowadzenie do rozstroju zdrowia pokrzywdzonego, a więc urazu ciała trwającego ponad 7 dni, grozi grzywna w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kara pozbawienia wolności może wynosić wówczas od 3 miesięcy do 5 lat (art. 157 par. 1 kodeksu karnego).

Karane jest też publiczne znieważanie osób trzecich. Za obelgę wymierzoną za pośrednictwem mediów grozi kara więzienia do roku. W tym przypadku granica między wolnością słowa a obrażaniem jest bardzo cienka.

Opublikowane przez Kancelaria

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *