Ministerstwo sprawiedliwości chce zlikwidować przedawnienie zabójstwa

Data: 25 sierpnia 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Ministerstwo sprawiedliwości chce, aby przestępstwo zabójstwa było ścigane bez żadnych ograniczeń czasowych. Obecnie zabójca może uniknąć kary za swój czyn po 30 latach. Wkrótce może się to zmienić.

Resort sprawiedliwości ma w planach zlikwidowanie przedawnienia karalności zbrodni, które są zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Wówczas sądy i organy ścigania będą mogły bez żadnych ograniczeń czasowych oskarżyć osoby, które przed kilkudziesięciu laty dopuściły się zabójstwa lub spowodowały uszczerbek na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym.

Zmiana ta budzi spore emocje. Wynika z tego, że jeśli przestępstwo zabójstwa nie będzie ulegać przedawnieniu, to prokurator będzie mógł w zasadzie w nieskończoność prowadzić śledztwo wobec podejrzanej osoby. Do tej pory wizja przedawnienia zbrodni była dla organów ścigania motywacją do szybkiego zakończenia postępowania.

Obecnie przedawnieniu ulegają praktycznie wszystkie przestępstwa. Nie dotyczy to jedynie zbrodni wojennych, a także zbrodni przeciwko ludzkości. Poza tym kary nie uniknie też funkcjonariusz publiczny, który będąc na swoim stanowisku dopuścił się przestępstwa zabójstwa.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *