Jaka kara za jazdę pod wpływem narkotyków?

Data: 1 kwietnia 2021

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem środków psychoaktywnych jest traktowane podobnie do prowadzenia pojazdów po alkoholu. W zależności od poziomu stężenia narkotyku u kierowcy, taki czyn może być uznany zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo.

Jak narkotyki wpływają na prowadzenie pojazdów ?

Substancje psychoaktywne powodują wiele zaburzeń w układzie nerwowym człowieka. Przekładają się one na zachowania i reakcje, dlatego tak niebezpieczne jest prowadzenie pod ich wpływem wszelkich pojazdów. Często skutkiem zażycia narkotyków są zaburzenia koncentracji i koordynacji ruchowej oraz senność i otępienie co spowalnia czas reakcji i zaburza rzeczywistość. Może to nieść za sobą bardzo niebezpieczne następstwa.

Co ważne, niektóre substancje psychoaktywne bardzo długo utrzymują się w organizmie człowieka. Testy które stosuje policja mogą wykryć przykładowo marihuanę nawet po kilkunastu dniach od jej zażycia.

Jak kwalifikowane jest prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków?

Jest to czyn zabroniony prawnie i może zostać zakwalifikowany zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo. Wszystko zależy od tego, czy kierowca prowadził pojazd w stanie po użyciu środka odurzającego, czy pod wpływem środka odurzającego.

Ważne jest w tym przypadku stężenie narkotyku w organizmie wraz z jego wpływem na układ nerwowy, co oceniają wykwalifikowani biegli sądowi.
Chociaż w kodeksie karnym nie znajdziemy definicji „jazdy po użyciu narkotyków” i „jazdy pod wpływem narkotyków”, jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że w celu zakwalifikowania danego zachowania jako przestępstwa albo wykroczenia, niezbędna jest ocena realnego wpływu środka odurzającego na sprawność psychosomatyczną kierowcy.

Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem narkotyków ?

Jazda pod wpływem narkotyków jako wykroczenie to kara aresztu lub grzywny wynoszącej od 50 zł do 5000 zł. Dodatkowo takiemu kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.
Jazda pod wpływem narkotyków uznana jako przestępstwo oznacza grzywnę, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

W przypadku kierowcy, który był już wcześniej karany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających bądź za niektóre z przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, czeka go kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zatrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdów może być już nawet dożywotnie.

Jeśli zaś kierowca będąc pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, następstwem którego jest ciężki uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć innej osoby, minimalna kara wynosi 2 lata pozbawienia wolności, a maksymalna 12 lat pozbawienia wolności.

Jak wyglądają testy na obecność narkotyków ?

Badania krwi na wykrycie narkotyków cieszą się największą wiarygodnością, jednak w przypadku kierowców w pierwszej kolejności wykonuje się narkotest, który polega na zbadaniu wymazu ze śliny.

Każdy kierowca, u którego narkotest wykrył obecność substancji psychoaktywnych, poddawany jest także badaniu toksykologicznemu krwi, co pozwala określić stężenie narkotyku, a tym samym zakwalifikować zachowanie kierowcy jako wykroczenie bądź przestępstwo.

Co robić po zatrzymaniu za jazdę pod wpływem narkotyków?

Gdy dojdzie do oskarżenia o przestępstwo lub wykroczenie warto za każdym razem skonsultować się z doświadczoną w tej dziedzinie kancelarią adwokacką.

Zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokacką Adwokat Adam Zaborski. Poprowadzimy postępowanie w ten sposób, by zakończyło się jak najbardziej korzystnie dla oskarżonego kierowcy.

Zobacz także:
Co grozi za posiadanie narkotyków
Handel narkotykami jako przestępstwo z art. 59 u.p.n.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Dobrowolne poddanie się karze

Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze (DPK) przez osobę oskarżoną. Dzięki...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *