Dobrowolne poddanie się karze

Data: 20 sierpnia 2022

l

Opublikowane przez: Kancelaria

Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze (DPK) przez osobę oskarżoną. Dzięki temu skazany zyskuje szansę na uzyskanie łagodniejszego wyroku. Istnieją jednak sytuacje, w których dobrowolne poddanie się karze jest niemożliwe. Jakie? Kiedy DPK nie jest wskazane?

Dobrowolne poddanie się karze i uzyskanie tzw. skazania bez rozprawy daje możliwość szybkiego zakończenia sprawy karnej. Z jednej strony jest to swego rodzaju „poddanie się” osoby podejrzanej, a z drugiej możliwość uzyskania korzystnego, a przede wszystkim przewidywalnego wyroku.

Kto odnosi korzyści, z dobrowolnego poddania się karze?

Organom zajmującym się ściganiem przestępstw zależy, aby w jak najkrótszym czasie zakończyć jak największą ilość spraw. Gdy zgłaszasz wniosek o dobrowolne poddanie się karze i skazanie bez rozprawy umożliwiasz organom szybkie zakończenie sprawy. Co zyskujesz w zamian?

W Kodeksie karnym kary są określane w widełkach (np. pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat za kradzież). Podobnie jest przy orzekaniu kary grzywny, czy np. okresu zastosowania środków karnych.

Zawsze więc pozostaje pewien margines, z którego możesz skorzystać negocjując z policją, prokuraturą, a także z sądem. Takie możliwości dla oskarżonego mogą być zaskoczeniem, jednak dla systemu prawnego korzystne jest wymierzenie sprawcy łagodniejszej kary w zamian za zwolnienie zasobów, które mogą być poświęcone na wykrycie kolejnych przestępstw.

Oprócz możliwości zmniejszenia kary, zaoszczędzasz czas i nerwy związane z koniecznością brania udziału w sprawie karnej. W wielu wypadkach podpisanie odpowiednich dokumentów na policji czy w prokuraturze może być ostatnią czynnością podejrzanego w postępowaniu.

Po uzgodnieniu rodzaju kary, jest się pewnym, jakie czekają nas dolegliwości finansowe (wysokość grzywny, nawiązki, czy naprawienia szkody) i osobiste ( np. długość zakazu prowadzenia pojazdów).

Warto oczywiście dobrze ocenić jakie masz szanse na podjęcie obrony. Jeśli możesz liczyć na uniewinnienie, to nie ma co od razu kapitulować. Może zdarzyć się również sytuacja, że dłuższe prowadzenie sprawy będzie dla sprawcy korzystniejsze. Są różne okoliczności, dlatego zawsze warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem.

Kiedy nie można dobrowolnie poddać się karze?

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze można złożyć praktycznie w każdej sprawie. Wyjątek stanowią jednak przestępstwa, za które oskarżonemu grozi kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności. Istotne jest też, aby wina oskarżonego nie wzbudzała wątpliwości, a cele postępowania zostały osiągnięte bez przeprowadzenia standardowej rozprawy.

Wniosek oskarżonego może być także zawetowany przez prokuratora lub osobę pokrzywdzoną. W takim przypadku sąd nie przychyli się do prośby o dobrowolne poddanie się karze, a cała sprawa zostanie wyjaśniona w toku standardowego postępowania.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *