Co grozi za sfałszowanie, podrobienie podpisu?

Data: 17 stycznia 2018

l

Opublikowane przez: admin

Przestępstwa mające związek z fałszerstwem dokumentów mogą mieć różną postać. Jedną z nich jest podrobienie / sfałszowanie podpisu. Temat warto poznać dokładniej, ponieważ większość osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że zabronione jest również podpisywanie się za kogoś, nawet po wyrażeniu zgody przez tą osobę.

Kara za podrobienie podpisu wynika z art. 270  § 1 k.k. Mówi on: „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Aby doszło do karalnego sfałszowania podpisu muszą być jednocześnie spełnione konkretne warunki. Fałszerstwo musi dotyczyć dokumentu zdefiniowanego jest w art. 115 §. 14 k.k. Dokument jest przedmiotem bądź innym zapisanym nośnikiem informacji, z którym związane jest określone prawo bądź który z uwagi na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego czy okoliczności o znaczeniu prawnym. Dokumentami będą więc umowy, oświadczenia, testamenty, dokumenty urzędowe, dzienniki budowy czy bilety na mecz bądź koncert. Karalne jest również fałszowanie listy obecności na zajęciach na uczelni czy w pracy.

Sfałszowanie podpisu może być jego przerobieniem lub podrobieniem. Podrobienie jest skonstruowaniem podpisu od zera, a przerobienie modyfikacją podpisu który już istnieje. Ponadto celem sprawcy musi być posłużenie się sfałszowanym dokumentem jako dokumentem autentycznym. Jeśli nie ma zamiaru go użyć, nie dochodzi do popełnienia przestępstwa.

Nigdy nie wolno się też podpisywać nie swoim imieniem i nazwiskiem, nawet za zgodą innej osoby. Podczas odbierania listu czy paczki zaadresowanej do innej osoby można działać jedynie jako jej pełnomocnik. Jednak w wielu przypadkach sąd do takich spraw pochodzi ulgowo i uznaje je za wypadki mniejszej wagi, co kończy się warunkowym umorzeniem postępowania lub umorzeniem postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości.

Co grozi za sfałszowanie podpisu?

Oprócz grzywny lub kary ograniczenia czy pozbawienia wolności za podrobienie podpisu, o którym mówi wspomniany na początku art. 270 § 1 k.k, ta sama kara może czekać osobę, która „wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.” (art. 270 § 2 k.k.)

Jeśli chodzi o grzywnę, warto wiedzieć, że sąd wymierza karę grzywny w stawkach dziennych (od 10 do 540). Stawka dzienna wynosić od 10 zł do 2000 zł, co jest uzależnione na przykład od możliwości zarobkowych sprawcy i jego zamożności.

Kara ograniczenia wolności polega najczęściej w takich przypadkach na potrąceniu wynagrodzenia na dowolny cel społeczny lub nieodpłatnej pracy na cele społeczne i może trwać do 2 lat.

Czy ćwiczenie czyjegoś podpisu jest karalne?

Według 270 § 4 k.k  „Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Oznacza to, że nie można ćwiczyć podrabiania czyjegoś podpisu, jak również przechowywać w wersji papierowej bądź cyfrowej roboczych wersji sfałszowanych dokumentów.

Kiedy podpisanie się za kogoś nie będzie karane?

270 § 3 k.k  mówi  iż „ W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Ten paragraf dotyczy osób podpisujących się za inną osobę za jej zgodą, zwłaszcza gdy nie narażamy jej  tym samym na żadną szkodę. W rzeczywistości, jak było już wspomniane na początku artykułu, w takich przypadkach najczęściej mamy do czynienia z warunkowym umorzeniem postępowania, odstąpieniem od wymierzenia kary lub umorzeniem postępowania z uwagi na niewielką szkodliwość społeczną czynu.

Złożyłem / złożyłam podpis za kogoś innego – co robić?

Jeśli doszło już do podpisu i nie byłeś/aś świadomy/a, że popełniasz przestępstwo, nie trać nadziei!. W wielu przypadkach istnieje możliwość skutecznego przekonania sądu, że był to wypadek mniejszej wagi. Dzięki temu możesz liczyć na warunkowe bądź całkowite umorzenie postępowania. Każdy jednak przypadek może być inny i najczęściej wymaga indywidualnej konsultacji z adwokatem.

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez admin

Zobacz także

Komentarze

15 komentarzy

 1. Ja mam pytanie, a jaki jest paragraf, i czy w ogóle jest za podpisywanie się różnymi podpisami na dokumentach? Chodzi mi o jedną osobę, która raz inaczej podpisuje się, a na drugim jeszcze inaczej, gdzie różnicę widać gołym okiem i nie mam na myśli małych zniekształconych liter.

  Odpowiedz
 2. Witam mielismy wspolny samochod a zona sprzedala go bez mojej wiedzy , podejrzewam ze i podpis podrobila , co powinienem w tej sprawie zrobic?
  Jarek

  Odpowiedz
 3. Od kilku lat mieszkam poza granicami kraju. W Polsce posiadam gospodarstwo rolne, podejrzewam, że któreś z rodziców podpisuje się w moim imieniu na wnioskach o dopłaty bezpośrednie. Wiem, że powinnam zgłosić ten fakt na Policję lub do Prokuratury, co więcej mogę zrobić? Rozmowa z rodzicami odpada, bo wszystkiego się wyprą.

  Odpowiedz
 4. witam. Mam pewien problem kurier dostarczający moją paczkę przerzucił ją przez plot na skutek czego doszło do potłuczenia szklanej zawartości w środku, a do tego podrobił mój podpis jakobym miał osobiście odebrać przesyłkę. w czasie jej „dostarczenia” nie było mnie w domu a kurier nie poinformował mnie o swoim przyjeździe. i tu pytanie do pana czy mam szanse wygrać z nim w sądzie w związku z podrobieniem mojego podpisu? oczywiście mam udokumentowane przebywanie w pracy w czasie jego przyjazdu. pozdrawiam serdecznie i proszę odpowiedź.

  Odpowiedz
 5. Witam serdecznie,
  Mam takie pytanko,ponieważ mama mojego syna,moja ex wyrobiła mojemu synowi dowód osobisty lecz ja nic nie podpisywałem żadnego papieru by ona mogła taki dowód wyrobić i chciał bym podkreślić iż mam pełne prawa rodzicielskie i normalnie się z synek kontaktuje. Czy może coś grozić mojej ex? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Urzedniczka kazała wypełnić mojej mamie oświadczenie w moim. Imieniu co naraził mnie na wysokie koszty. Co grozi mojej mamie za to? Moja mama ma 90 lat.

  Odpowiedz
  • Witam,

   niestety posiadam zbyt mało informacji, żeby udzielić rzetelnej odpowiedzi w tym zakresie. Uprzejmie proszę o bardziej szczegółowe informacje na tema przedmiotowej sprawy, a w szczególności o jaki dokument chodzi, czego on dotyczył, w jakich okolicznościach doszło do jego podpisania, jakie skutki to odniosło, etc. Bez wszystkich istotnych danych nie będę w stanie odpowiedzeć na zapytanie.

   Odpowiedz
 7. Urzedniczka kazała wypełnić mojej mamie oświadczenie w moim. Imieniu co naraził mnie na wysokie koszty. Co grozi mojej mamie za to?

  Odpowiedz
 8. Miesiąc temu powziełam wiadomość,Ze mąż podrabiał moj podpis na dokumentach leasingowych,bankowych i urzedowych.Mamy wspólny majątek,bez mojej zgody rozporządzał naszym majatkiem, Naraził mnie na straty finansowe.Jestem w posiadaniu tych dokumentów.Jakie może ponieść konsekwencje

  Odpowiedz
  • Posłużyła się dowodem osobistym koleżanki i kupiłam na nią telefony byłam wtedy w ciągu alkoholowym i nie zdawałam sobie z tego sprawy jaki błąd popelniam obecnie tego żałuję ale nie wiem jak z tego wybrnąć bo jestem na bezrobociu i boję się że pójdę za to do więzienia co mogę zrobić aby tego uniknoc

   Odpowiedz
 9. Miałam sprawę w sądzie za sfałszowany podpis i zaświadczenie o zarobkach dostałam wyrok 20 godzin miesięcznie prac społecznych i kuratora zawodowego na sprawie nie byłam tylko sprawa odbyła się beze mnie o wyroku dowiedziałam się od kuratora że mam prace społeczne przyznane mam pytanie potrzebuje zaświadczenie o nie karalność do pracy jako woźna czy będę zapisaną w KRK jako karana.
  nr porz.wykazu Kkow 306/18
  nr porz.wykazu ll Wo246/18
  sygnatura akt ll K 1748/18

  Odpowiedz
  • Witam, szef mojego męża podpisywał za Niego listę płac, i obecności. Proszę o informację czy mogę zgłosić to do sądu.

   Odpowiedz
   • Dzień dobry, o fakcie podpisywania przez pracodawcę listy płac i listy obecności za męża niewątpliwie może Pani – a wręcz nawet ma Pani prawny, szczególny obowiązek – powiadomić Policję.

    Odpowiedz
 10. witam mój mąż pracował w niemczech i został tam rozliczony z podatku ale bez jego zgody, deklaracja została podpisana przez kogos innego numer konta został wpisany rownież kogos innego, rozliczył go kolega który chciał za to rozliczenie 1000zl, zgłosilismy sprawe do niemieckiego urzędu skarbowego, chciałam zapytac jaka kara grozi księgowej za sfałszowanie podpisu i jaka kara grozi koledze za to ze podał swój nr konta w conajminiej 3 pitach w celu osiągnięcia korzyści ze zwrotu podatku

  Odpowiedz
  • Firma T-mobil sfalszowa moj podpis na dwoch umowach,Jest potwierdzenie grafologa,jednakze prokuratura umorzyla sledztwo.Bede z tym wiazlay sie rozczenia firmy wynikajace z umowy ktorej nie podpisywalam a wkrotce zlozylam wypowiedzenie na odleglosc ,firma wyrazila zgoe,Jednakze jeszce w czasie sporu wpisala mnie na liste dluznikow.Jak mam dochodzic prawdy i sprawiedliwosci

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *