Kiedy wybrać rozwód, a kiedy separację?

Data: 15 września 2017

l

Opublikowane przez: Kancelaria

kiedy wybrać rozwód a kiedy separacjęWprawdzie wszyscy wiedzą czym rozwód różni się od separacji, ale niekiedy pojawiają się wątpliwości, które rozwiązanie w danej sytuacji jest lepsze. Warto więc w wiedzieć na czym dokładnie polega rozwód, a na czym separacja.

Rozwód jest rozwiązaniem małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu na wniosek jednego lub obojga małżonków. Z kolei separacja polega na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Po rozwodzie można ponownie zawrzeć związek małżeński, a po separacji takiej możliwości nie ma. Poza tym w przypadku separacji wystarczy uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie stały (jak przy rozwodzie) rozkład pożycia małżeńskiego. Separację można też znieść.

Podczas podejmowania decyzji, warto zastanowić się nad przyszłością. Niekiedy rozwód jest najlepszym rozwiązaniem. Tak jest wówczas, gdy nie widać żadnych szans na dalsze życie z małżonkiem. Jednak trzeba pamiętać, że nawet po rozwodzie nie wszystkie prawa i obowiązki wynikające z małżeństwa przestają mieć znaczenie. Jeśli ze związku zrodziły się dzieci to rodzice powinni je wspólnie wychowywać i zapewniać im odpowiednie warunki do życia. W zależności od wyroku sądu rodzice mają w tym zakresie różne prawa i obowiązki. Rozwód jest też konieczny, gdy co najmniej jedna ze stron chce wejść w nowy związek małżeński.

Uzyskanie separacji jest na ogół łatwiejsze niż orzeczenie sądu o rozwodzie. Jednak nie jest to jedynie formalność. Separacja nie może być orzeczona m.in. wówczas, gdy na jej skutek ucierpią wspólne, niepełnoletnie dzieci bądź istnieją inne ważne przeszkody np. jeden z małżonków jest poważnie chory.

Separacja jest dobrym pomysłem wówczas, gdy w małżeństwie się nie układa, ale są jeszcze szanse na naprawę związku. Niekiedy rozłąka pozwala spojrzeć na daną sytuację z dystansu i ją obiektywnie ocenić. Separacja bywa często wstępem do rozwodu, ale czasem prowadzi też do pogodzenia się małżonków.

Separacja w pewnej części przypomina rozwód. Ustala się wówczas te same kwestie, co w przypadku rozwodu – alimenty, kwestie opieki nad dzieckiem itd. Separacja bywa też ratunkiem, kiedy jedna ze stron nie chce zgodzić się na rozwód. Taka zgoda jest wymagana, jeśli strona, która wystąpiła o rozwód jest też winna rozpadowi więzi małżeńskich. Do ustanowienia separacji zgoda drugiego małżonka nie jest konieczna. Separacja to też rozwiązanie, gdy sąd nie wyraża zgody na rozwód.

 

Zobacz również:

Blog ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się omyłki i pominięcia.

Artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu stale zmieniających się przepisów prawa.

Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści.

Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się ze mną poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.

Opublikowane przez Kancelaria

Nazywam się Adam Zaborski, jestem adwokatem. Byłem doktorantem studiów doktoranckich z prawa karnego prowadzonych pod kierunkiem Sędziego Sądu Najwyższego prof. zw. dr hab. Jacka Sobczaka. Więcej….

Zadzwoń i umów się
na spotkanie:

+48 500 427 274


UWAGA: Nie udzielamy porad prawnych
przez telefon.

Zobacz także

Komentarze

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Czy dowody zdrady są wystarczające do uzyskania rozwodu?|Adwokat Warszawa - […] Kiedy wybrać rozwód, a kiedy separację? […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *